Shar-Pei

Shar-Pei, středně velký pes, který má díky vrásčitému obličeji příjemný vzhled, pochází z čínského kantonského regionu. Britské hláskování je překladem z kantonského slova sā pèih, což znamená písečná kůže odkazující na jeho krátkou a hrubou srst. The Times a Guinness World Records označily tyto bojové psy za nejvzácnější plemena na světě.Fotografie Shar-PeiJak vypadá Shar-Pei

Hlava: Dobré proporce, velké, vrásčité.

Lebka: Plochý, široký, přiměřeně definovaný.

Čenich: Široký a plný připomínající hrocha.

Uši: Malé, silné, trojúhelníkového tvaru, trochu zaoblené ke špičce a zakřivené na okraji.Oči: Malé, tmavé, mandlového tvaru, propadlé

Ocas: Vysoko nasazený, kulatý u základny, zužující se do bodu, stočený na jedné straně zad.chesapeake bay retriever laboratorní mix

Vrásky: Jsou výrazně vrásčitá jako štěňata, která se s přibývajícím věkem začínají zmenšovat.

Rychlé informace

Ostatní jména Kantonská Shar-Pei
Kabát Kartáčový kabát, medvědí srst
Barva Černá, hnědá, modrá, krémová, meruňková ředěná, modrá ředěná, smetanová zředěná, čokoládová ředěná, plavá, smetanová, červená plavá, červená sobolí, hnědá sobolí, modrá sobolí, bílá
Plemenný typ Čistokrevný
Skupina Bojující psi
Průměrná délka života (Jak dlouho žijí) 8 až 12 let
Velikost (jak jsou velké) Střední
Výška dospělého Shar-Pei Standard: 18 až 22 palců
Mini: 15 až 18 palců
Hračka: pod 15 palců
Hmotnost dospělého Shar-Pei 45 až 60 liber
Velikost vrhu Asi 4 až 6 vrhů
Behaviorální charakteristiky Loajální, klidný, nezávislý, oddaný, se silnou vůlí
Dobré s dětmi Nejraději starší děti
Tendence štěkání Mírně nízká (pouze když je nervózní)
Kompatibilita s klimatem Nepřizpůsobuje se vlhkému a teplému podnebí
Prolévání (vrhají se) Mírné, kromě jara a podzimu
Jsou oni Hypoalergenní Ne
Kvalifikace/informace o konkurenční registraci FCI, ANKC, AKC, CKC, NZKC, KC (UK), UKC
Země Čína

Video štěňátek Shar-Pei

Odrůdy Shar-Pei podle kabátu:

  • Koňský kabát: Mějte drsné, pichlavé kabáty. Štěňata mají vrásčitou kůži, zatímco kůže dospělých je hladká a štíhlá, atletická. Slévají méně, protože v zimních měsících nemají podsadu a jsou nejaktivnější v partii.
  • Štětec: Mají dlouhé a měkké vlasy ve srovnání s odrůdami koní a zachovávají si vrásčitý výraz i v dospělosti, což je činí ze tří odrůd nejoblíbenější. Jsou těžké s velkou hlavou a čenichem, s uvolněnějším temperamentem než odrůda koní.
  • Medvědí srst: Jsou to méně známé odrůdy a jsou produktem recesivního genu, což znamená, že oba rodiče musí mít kabát tohoto druhu. Přestože je srst podobná stavbě a dispozici, je srst poměrně dlouhá i krátká. AKC však považuje Shar-Peis s takovou texturou srsti za chybu.

Historie a původ

Historie Shar-Pei lze vysledovat asi před 2 000 lety, za vlády dynastie Han, kde se jejich používání týkalo bojových psů a také se ukázalo jako nejvybranější mazlíček čínských císařů. Tradiční Shar-Pei byl vzhledově odlišný ve srovnání s moderními druhy vyvinutými v západním světě. Pro svůj méně vrásčitý vzhled, kostnaté čenichové krátké vlasy a špičatý ocas se starším říkalo „ kost-ústa 'Shar-Pei . Na druhé straně byly moderní odrůdy označovány jako „Ústa z masa“ protože měli dlouhé náhubky.

Později se také začal používat jako rolnický pes, takže byl všestranný a zemědělci jej zaměstnávali mnoha úkoly, jako je lov, pastva a hlídání hospodářských zvířat. Jejich volná kůže jim pomohla bránit se před divočáky.

Jejich počet klesl během komunistického režimu v Číně, kdy bylo mnoho psů po celé zemi brutálně poraženo. Několik dobrých odrůd však bylo odvezeno na Tchaj -wan a do Číny, kde byly zachovány.

Ačkoli se do Ameriky dostal v polovině šedesátých let, teprve v roce 1973 se lidé venku začali o tyto psy konkrétně zajímat. Zásluhu na tom má Matgo Law, chovatel se sídlem v Hongkongu, který prostřednictvím konkrétního časopisu apeloval na milovníky psů ve Spojených státech, aby zajistil ochranu těchto psů před vyhynutím.

200 Shar-Peis přivezených do Ameriky přispělo k současným plemenům ve Spojených státech. Čínská Shar-Pei získala uznání AKC v roce 1992 jako 134thplemeno.

Jako bojoví psi

V minulosti byli využíváni jako bojoví psi, vyvinuti tak, aby mohli dobře vykonávat svoji práci. Jejich pichlavý kabát a volná kůže způsobily, že soupeř měl problém udržet se během boje. I když se druhému psovi podařilo sevřít, nevydrželo to dlouho, protože Shar-Pei mohla okamžitě zkroutit vrásčitou kůži a obrátit se tváří v tvář svému protivníkovi. Ačkoli je v současné době boj se psy nezákonný, jejich přirozená agresivita může být důsledkem jejich starodávné linie.

Směsi Shar-Pei

Kliknutím sem si přečtete seznam oblíbených mixů Shar-Pei.

Povaha a osobnost

Pozorní, nezávislí a ochranní, vynikají jako láskyplní rodinní psi, oddaní a ochranní vůči svým blízkým. Kvůli této vlastnosti nenávidí, když zůstanou sami delší dobu a většinou milují být ve stejné místnosti jako jejich majitelé.

mix husky a doga

Mají však také rezervovanou povahu, což se odráží při interakci s cizincem a udržení jejich pověsti efektivních strážných psů, práce, kterou jejich předkové vykonávali v čínských palácích.

Většinou se jedná o tiché plemeno, které jen málokdy štěká, kromě obav, agonizace, stresu nebo zapojení do hry.

Ačkoli chrání děti z rodiny, čínské Shar-Pei by byly vhodnější pro domácnosti s dětmi staršími 10 let než pro mladší, kteří by mohli být neopatrní při interakci se psem.

Vzhledem k tomu, že mají původ v bojových psech, je o nich známo, že jsou teritoriální a agresivní vůči ostatním psům, zejména stejného pohlaví. Byly používány k hlídání hospodářských zvířat a honící instinkt je jim stále vlastní. To by mohlo přimět psy vnímat kočky a další menší domácí mazlíčky jako kořist a dostat se za nimi.

Který


Mají mírné cvičební potřeby a mohou se jim dobře dařit v bytech, pokud jsou pravidelně cvičeni. Kromě rychlých procházek několikrát za den je lze také hrát na dostatečně oploceném dvoře i uvnitř. Nevyjímejte je, když teplota stoupá, protože nejsou schopni odolat vlhkému a horkému počasí.

Průvodce péčí

Nemají vysoké požadavky na péči, přičemž typy s kartáčem a koňským povlečením potřebují česat jednou týdně. Jsou citliví, pokud jde o jejich nohy. Proto musíte být opatrní při kartáčování vlasů tlapek.

Shar-Peis jsou však náchylné k kožním problémům, jako jsou blechy, potraviny nebo sezónní alergie, potřebují pravidelné čištění a týdenní koupání.

Zvláštní pozornost věnujte otírání jejich kožních záhybů a používejte suchý ručník, abyste snížili šance na hromadění vlhkosti. Po koupeli dobře vysušte záhyby, abyste zabránili kvasinkovým nebo houbovým infekcím.

Zastřihněte nehty Shar-Pei alespoň dvakrát za měsíc, abyste zabránili jejich opotřebení.

Mají malé ušní kanály, které by se mohly snadno podráždit a nakazit. Vyvarujte se používání vatového tamponu a zajistěte, aby se při koupání nedostala do uší voda. Místo toho přejděte na řešení čištění uší schválené veterinářem.

Další opatření, která je třeba přizpůsobit, jsou pravidelné čištění zubů a kontrola očí, zda neobsahují zarudnutí a infekci.
Po svém uvedení na trh ve Spojených státech amerických se Shar-Pei stala obětí nezkušeného a utišeného chovu, který si také vybral daň na jeho zdravotním stavu. Shar-peis většinou trpí kožními problémy, jako je atopická dermatitida, alergie a demodikóza. Mezi další nemoci nebo nemoci, s nimiž se mohou potýkat, patří horečka Familial Shar Pei (krátké horečky od 24 hodin do 3 dnů, kdy se tekutina hromadí převážně v oblasti kotníku), amyloidóza (tvorba bílkovinných tkání v játrech a ledvinách), entropie (problém očí), kvasinková infekce postihující převážně uši a nedostatek vitaminu B-12.

Výcvik

Shar-Peis jsou známí svým agresivním a nepřátelským chováním, a proto je výcvik těchto psů od štěňat nezbytný, aby jim pomohl napravit jejich nežádoucí chování. Mají však dobrou úroveň inteligence a mohou dobře trénovat, pokud jsou svěřeny do rukou efektivního trenéra.

  • Socializační výcvik štěňat Shar-Pei by jim pomohl pochopit, který cizinec přišel do jejich domova s ​​přátelským účelem a kdo má zlý úmysl. Ve skutečnosti je proto vystavení různým typům zkušeností a lidí zásadní, aby jim pomohlo porozumět rozdílu mezi přítelem a nepřítelem. Abyste jim pomohli zbavit se jejich agresivity vůči jiným špičákům, měli byste je od jejich štěňat seznámit s různými druhy psů. Vezměte je na vodítku do parku pro psy a nechte je čekat venku a sledovat různé psy. Pokud křičí nebo je nervózní, odneste to, ale pokud je to tiché a dobře vychované, odměňte to pamlskem.
  • Nácvik poslušnosti je nezbytný pro snížení jejich destruktivních návyků, jako je nutkání pronásledovat nebo štěkat. Příkazy jako ne, zůstaň a zastav se mají být učeny na začátku života. Chcete -li omezit jeho pronásledující instinkt, musíte si dávat pozor na spouštěče a ve chvíli, kdy ho uvidíte snažit se dostat za něčím, můžete na cestě upustit pamlsek nebo odvrátit jeho pozornost hlasitým tleskáním nebo intenzivním zvukem. Přestane -li se honit za odměnou, vhodně ji pochopí, že dobré chování znamená dary.
  • Cvičení v bednách by mu pomohlo zbavit se záchvatů separační úzkosti, díky čemuž se naučí zůstat nějakou dobu sám bez tebe.

Krmení

The Národní rada pro výzkum Národních akademií říká, že dospělí a aktivní Shar-Peis o hmotnosti asi 50 liber potřebují 1312 kalorií denně. Kromě toho, že svému psovi podáváte kvalitní suché krmivo pro psy, můžete také zajistit domácí stravu s vyváženým množstvím živočišných bílkovin a dalších živin. Tito psi mají tendenci trpět potravinovými alergiemi. Proto je nutné sledovat jídlo, které mu dáváte. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků alergie ve vašem Shar-Pei po konzumaci konkrétního jídla, okamžitě s tím přestaňte a ihned si promluvte s veterinářem.

Zajímavosti

  • Veterináři zachránili Shar-Pei ve věku šesti let jménem Hoshi v Glasgowě poté, co snědl kuřecí kebab spolu s kovovým špízem na grilu.

Shar-Pei Bite

Z několika zpráv o kousnutí Shar-Pei byla významná zpráva o muži ve věku 52 let, pokousaného psem jeho sestry, o který se staral v její nepřítomnosti.