Drsná kolie

Rough Collie nebo dlouhosrstá kolie je velký až středně velký pracovní pes, který se vyznačuje klínovitou hlavou, která je ve srovnání s celým tělem lehká, zaoblená tlama, oči ve tvaru mandlí, napůl uši a načechraný nízko posazený ocas . Původem ze Skotska byl tento pes barevný pro své pastevecké schopnosti a v současné době vyniká jako skvělý rodinný mazlíček.Rough Collie Pictures


Rychlé informace

Ostatní jména Kolie, pes Lassie, skotská kolie, dlouhosrstá kolie, anglická kolie
Kabát Dvojitá srst: drsná rovná, bohatá vnější srst a chlupatá, měkká podsada
Barva Sable, stínovaný sobol, mahagonový sobol tříbarevný, sobol merle, modrý merle, dvojitý merle, bílý.
Plemenný typ Čistokrevný
Skupina Hnát psy
Průměrná délka života (Jak dlouho žijí) 13 až 15 let
Velikost Střední
Výška dospělé hrubé kolie (Jak dlouho rostou) Mužský: 22 až 26 palců
Ženský: 21 až 26 palců
Váha dospělé Rough Collie
(Jak jsou velké)
Mužský: 45 až 75 liber; Ženský: 35 až 65 liber
Velikost vrhu 8 až 12 štěňat
Behaviorální charakteristiky Přátelský, ochranný, láskyplný, loajální, oddaný
Dobré s dětmi Ano
Tendence štěkání Nízký
Kompatibilita s klimatem Nemůže odolat extrémním teplotám
Prolévání (vrhají se) Mírně
Hypoalergenní Ne
Kvalifikace/informace o konkurenční registraci FCI, ANKC, AKC, NZKC, CKC, UKC, KC (UK)
Země Skotsko (Spojené království)

Video z 8týdenních štěňat hrubé kolie hrajících si doma

Historie a původ

Rough, stejně jako Smooth Collies, pocházejí z oblasti Walesu a Skotska z lokalizovaných chovných plemen. Skotský druh byl velký, agresivní a silný, chovaný pro pasení ovcí, zatímco velšští byli malí, přátelští, hbití a domestikovaní, kteří se starali o kozy.

Byli chováni s ovčáckými psy Angličanů, když si je všimli na trhu v Birminghamu, výsledkem byli psi s dlouhými a krátkými vlasy.

Post průmyslové revoluce; křížili Borzoje s koliemi, výsledkem byli psi s delší tlamičkou, což je také jeden z výrazných rysů dnešní Rough Collie. Poté, co královna Viktorie začala vlastnit Rough Collie, se stala předmětem módy. Jeho popularita se rozšířila všude, Spojené království ji již nepoužívalo k pasení; ve Spojených státech je však stále používán jako výkonnostní a sportovní pes. Collie Club v Anglii a Americe vznikl v letech 1881 a 1886.Povaha a osobnost

Jsou to loajální a láskyplní psi, kteří jsou neuvěřitelně ochranářští vůči své rodině a mohou jít do jakékoli míry chránit své blaho. Užívání si každé činnosti rodiny, je to právě jízda autem, která je fascinuje nejvíce.

Rough Collie je dost chytrá při jednání s cizími lidmi a na začátku může být stydlivá, ale později přátelská, jakmile ujišťuje, že neznámá osoba již není hrozbou.Jsou známí svým vynikajícím vztahem s dětmi, dokonce i těmi, s nimiž nejsou obeznámeni. Rough Collie by byla mimořádně ostražitá a chránila děti své rodiny a vždy by s nimi měla ostražitou bdělost. Mají také příjemnou rovnici s ostatními psy a domácími zvířaty a jsou skvělými strážci menších zvířat, jako jsou králíci, kuřata a kozy. Díky svému bystrému smyslu pro intuici, citlivé povaze a vysoké úrovni inteligence fungují dobře jako služební psi.

Mají rádi vodu?

To závisí od jednoho psa k druhému. Někteří majitelé hovořili o fascinaci svého psa směrem k ponoření do vody a pádlování všemi čtyřmi. Celkově však většina z nich nemá talent na plavání.

Který


Vzhledem k jejich vysoké energetické hladině je třeba pravidelně cvičit, vystačí si s dlouhou procházkou a spoustou času na hraní na oploceném dvoře. Nevyjímejte je v extrémních teplotách, protože nemohou odolat extrémnímu teplu nebo chladu.
Rough Colie má rovný, drsný a vydatný vnější plášť, který potřebuje správné kartáčování dvakrát nebo třikrát týdně. Vykoupejte ho v rozmezí šesti až osmi týdnů a dodržujte také další potřeby péče, jako je stříhání nehtů, čištění očí a uší a čištění zubů, abyste zajistili správnou hygienu.
Ačkoli jde o zdravé plemeno, drsné kolie mohou mít zdravotní problémy, jako jsou oční problémy, jako je progresivní retinální atrofie a kolie, anomálie oka (genetické onemocnění), dysplazie kyčle, nadýmání, epilepsie a cyklická neutropenie psů.

Výcvik

Jsou loajální s příjemnou povahou a snadno se cvičí, protože mají vysokou úroveň inteligence, i když k jejich správné kontrole je zapotřebí pevné zacházení. Protože jsou to extrémně chytří psi, musí být tréninkový proces inovativní, aby se mohli nudit.

  • Socializace štěňat Rough Collie by jim pomohl rozlišovat mezi dobrými a špatnými, což by je přimělo změnit pohled na cizí lidi a nebyli přátelští ke každé neznámé tváři, kterou uvidí.
  • Vychovávání drsných kolií od dob štěňat by pomohlo dostat to do zvyku eliminovat venku v určitou dobu každý den.
  • Kvůli svému pasteveckému instinktu mohou mít tendenci pronásledovat. Tím pádem výcvik poslušnosti je nutný v raném věku aby je měli pod kontrolou.

Krmení

Kromě kvalitního suchého krmiva pro psy můžete po konzultaci s veterinářem dát také domácí jídlo odměřeného množství.