Mopsík

Multum in parvo v latině, překládající hodně do trochu v angličtině, to v kostce shrne Pug. Malý a podsaditý Pug je dokonalým ztělesněním roztomilosti se svalnatými, vrásčitými záhyby obličeje a černou maskou. Je to ideální rodinný mazlíček, který se perfektně mísí s dětmi, přizpůsobený všem typům domů, jako je velká krajina nebo kompaktní byt.Mopsí obrázky

Jak vypadá Pug

Proti svému malému a hranatému tělu sedí velká kulatá hlava vybavená velkými, kulovitými očima s jemným a zvědavým výrazem. Mezi další funkce patří krátká a tupá tlama, velké, hluboké vrásky, malé, složené uši a pevně stočený ocas složený k boku.

Rychlé informace

Ostatní jména Čínský mops
Kabát Hladké, jemné, krátké, měkké, lesklé; plavé a černé mopslíky mají dvojitou srst
Barva Meruňková, plavá nebo stříbrná s černou maskou nebo zcela černá
Plemenný typ Čistokrevný
Skupina Hračkový pes, společenský pes
Průměrná délka života (Jak dlouho žijí) 13 - 15 let
Velikost Malý
Výška 10 - 13 palců
Hmotnost 14 - 18 liber
Velikost vrhu 4 - 6 štěňat
Osobnost Okouzlující, hravý, přátelský, pozorný
Dobré s dětmi Ano
Tendence štěkání Nízká (ale může se zvýšit, pokud se nudí nebo jsou roztržití, zvláště když jsou delší dobu sami)
Kompatibilita s klimatem Mírný, nemůže odolat extrémní vlhkosti, horku nebo chladu, protože mají krátké nosy, které jsou náchylné k respiračním problémům
Prolévání (vrhají se) Nadměrné (většinou během období srážek, ke kterému dochází dvakrát ročně)
Jsou hypoalergenní? Ne
Kvalifikace/informace o konkurenční registraci AKC, FCI, Čínská chovatelská unie
Země Čína (dynastie Ming)

Roztomilé štěně Video

Historie a původ

Pug má prastarý původ, který se datuje více než 2000 let od doby, kdy čínští císaři dávali přednost plemenům s plochým obličejem. Stali se důvěryhodnými společníky čínských elitních rodin, vzhledem k postavě královského psa a většinou střeženi vojáky. Jeho popularita se nakonec rozšířila do dalších asijských zemí, kde je buddhističtí mniši v Tibetu chovali v klášterech jako domácí mazlíčky.

16. století bylo pro ně klíčové, protože od té doby začali získávat globální uznání. Nizozemští obchodníci na cestě domů přinesli několik exemplářů Pug. Tito rozkošní psi nezapůsobili na evropské soudy jako v čínské královské rodině.

V roce 1572 se z něj stal oficiální pes Holandského domu Orange, poté, co Pompeius, Pug zachránil prince Oranžského před zavražděním španělskými nepřáteli. V Itálii vedou soukromé vozy oblečené v podobném oblečení jako kočí. Stali se dokonce vojenskými a strážními psy používanými ke sledování lidí a zvířat.

Vstoupili do Spojených států v 19. století, uznání AKC získali v roce 1885. Rok 1931 znamenal založení Pug Dog Club of America. Poté, co se toto plemeno dotklo americké půdy, bylo to jako neohlížet se zpět. Vyhrával jednu výstavu za druhou, například Westminster Kennel Club Dog Show a World Dog Show pořádanou v brazilském Rio de Janeiru.

Druhy mopsů

Typy mopsů jsou většinou klasifikovány podle jejich zbarvení a existují tři odrůdy:

Kolouch: Mají žlutohnědou srst.

Meruňka: Jsou tmavě opálené, od zlaté po oranžovou, a na žádost majitele získají uznání amerického Kennel Clubu (AKC). Kennel Club Continental (CKC) je uznává jako variantu plavé odrůdy.

Kolouch stříbrný: Je světle šedý až bílý a velmi vzácný.

Povaha a osobnost

Pokud jde o jemného a přátelského společníka, Pug se řadí výše než většina ostatních plemen. Není divu, že to AKC nazývá okouzlujícím a vyrovnaným.

Tito nádherní rodinní psi jsou dokonalými spoluhráči pro děti z rodiny. Jsou také v bezpečí, protože by nepřinesly agresivní skus ani při sledování hry. Pugovo skóre, pokud jde o věrnost, je poměrně vysoké, je známo, že následuje své majitele jako stíny, vždy hledá příležitost, jak je potěšit. Rádi by delší dobu seděli v klíně svého pána a užívali si s nimi mazlení nebo šlofíka. Má to i svou komickou stránku, baví svou rodinu na odpališti a neustále je baví.

Na druhou stranu, zvláště pokud chcete, aby pes probublával energií, je Pug skutečně uvolněné plemeno. Rád hodně spí, tráví asi 14 hodin spánkem denně, známým také jako hlasitý chrápač.

Pug nemá problém žít s jinými psy a dokonce i kočkami kvůli jejich uvolněné povaze. Mohli by však žárlit, když je jejich majitelé zanedbávají nebo ignorují a upřednostňují ostatní (možná jejich děti nebo jiná domácí zvířata).

Který

Mají středně nízké potřeby cvičení a nevadilo by jim celodenní lenošení na gauči. Přesto by jim hodinové cvičení pomohlo udržet Pugs fyzicky i duševně fit. Postačilo by hodinové cvičení zahrnující krátké procházky a venkovní i vnitřní hraní. Dokonce se účastní několika psích sportů, jako je rally, poslušnost a agility.

Bezpochyby vypadají rozkošně kvůli svému krátkému obličeji, ale to také způsobuje problémy s dýcháním, takže nadměrné cvičení je úplné ne-ne. Také nemohou odolat horkému počasí a jejich vyjmutí je přísně zakázáno.

Ačkoli mají krátkou, hladkou a lesklou srst, mopslíci, zejména ti s dvojitou vrstvou, hodně shazují, zejména v létě. Proto je kartáčujte dvakrát nebo čtyřikrát týdně obecně a pravidelně, když silně shazuje. Kartáč se středními štětinami by tomuto účelu dobře vyhovoval, zatímco chrtská rukavice nebo gumová chňapka pomáhají odstranit uvolněné nebo mrtvé vlasy.

Nepotřebují pravidelné koupání a jejich čištění jednou za měsíc by bylo v pořádku.

Věnujte zvláštní pozornost jejich vráskám důkladným očištěním jejich kožních záhybů vlhkým hadříkem nebo dokonce vatovými tampony nebo jen ubrousky.

Jejich malé, složené uši zůstávají snadno náchylné k infekcím, potřebují rutinní čištění vatovými tampony nebo vlhkým hadříkem. Mezi další hygienické požadavky patří udržovat oči čisté, stříhat si nehty a pravidelně si čistit zuby.

Jedním z hlavních Pugových zdravotních problémů jsou potíže s dýcháním, protože mají plochý obličej a malý čenich omezující množství vzduchu, které se dostává do nosních dírek. Mezi další problémy patří oční problémy, jako je suché oko, vřed rohovky, epilepsie, dysplazie kyčle, nervová degenerace, luxace patelární oblasti a Legg-Perthesova choroba. Pug psí encefalitida je další alarmující stav a asi 1,2% Pugů na ni zemře.

Ačkoli jejich ploché tváře a krátké čenichy nutí lidi předpokládat, že Pugs mají Downův syndrom, ve skutečnosti tomu tak není.

Výcvik

Mopslíci, kteří jsou chytří a všímaví, se většinou rychle naučí, co je jejich majitelé naučí. To by usnadnilo proces školení. Jejich tvrdohlavá a silná vůle však mohla občas představovat bariéru, vyžadující trpělivé a taktní zacházení. Jsou to citliví psi a drsné tréninkové metody s nimi nepasují. Interaktivní a zábavná relace s pozitivními posilami je tedy předpokladem.

Socializace: Přestože mají Pug klidný a učenlivý temperament, mohou být agresivní kvůli strachu nebo úzkosti, zejména když se setkají s hlasitým hlukem nebo se setkají s novými lidmi.

Agresivní Pug mohl dělat mnoho nežádoucích věcí, jako je štěkání, výpad, vrčení nebo štípnutí. Zásadní je tedy poskytnout jim nejdříve socializační školení. Čím více navštěvují nová místa, setkávají se s různými zkušenostmi a setkávají se s lidmi různého smýšlení, tím méně by se obávali změn.

Poslušnost: Naučit je základním povelům jako zastavit, přijít, jít atd. By jim pomohlo vštípit poslušnost a odstranit jejich tvrdohlavou a silnou vůli.

Domácí školení: Ačkoli jim může stát v cestě jejich tvrdohlavost, mohli byste je vycvičit, jakmile se naučí plnit příkazy. K tomu, abyste svého psa povzbudili, byste potřebovali hodně trpělivosti a také posily. Stanovení pravidelného plánu krmení by jim zase pomohlo rutinně jej odstranit. Ujistěte se, že je vyjmete poté, co se ráno probudí, a poté každých 30 minut.

Jejich důsledné dodržování by jim pomohlo stát se součástí jejich každodenní rutiny. Poté, co se naučili dodržovat příkazy, spojte si chodení na nočník s konkrétním příkazem, jako je Pojďme ven, „Čas na nočník nebo cokoli takového.

Krmení

Puga je třeba krmit třikrát denně a ujistěte se, že mu dáváte kvalitní krmivo pro psy, ať už zakoupené v obchodě, nebo domácí. Mopslíci jsou absolutní labužníci, ale nedávají přednost jejich rozkošnému vzhledu, zvláště pokud požadují další porci toho, co jste jim právě dali. Mají tendenci být obézní, což by zase mohlo způsobit problémy s dýcháním. Dávat jim odměřenou stravu s malými pochoutkami je tedy zásadní.

Zajímavosti

  • 15thříjen se v Austrálii, Velké Británii, USA a Kanadě slaví jako národní den mopsů.
  • Toto plyšové plemeno bylo také součástí několika filmů, jednou takovou populární postavou je Frank the Pug z americké sci -fi Men in Black z roku 1997.
  • Loca Pug, který vzal internet bouří, známý jako Pug, který nebyl schopen běžet, zemřel v roce 2017.
  • Ačkoli jsou nejrozšířenější krátkosrsté odrůdy mopslíků, objevily se zprávy o existenci dlouhosrstých mopsů v průběhu 19. století, ačkoli se zdá, že jde o vzácný jev.
  • Osmiletý Doug the Pug je další internetovou senzací s více než 6 miliony lajků na Facebooku a 3,8 miliony následovníků Instagramu, které vyrostly na postavu známého psa. Ve své kočičce má několik ocenění, jako je cena People’s Choice Award a nejvlivnější mazlíček, jak uznal Forbes.

Časté dotazy

Otázka: Proč mopslíci frčí?

Chrápání je u Pugů typické kvůli jejich brachycefalickým rysům obličeje. Je to jejich způsob vyjádření emocí. Pokud je tedy váš Pug zdravý a vydatný a jen tak smrká, není se čeho bát.

mix stafordšírského teriéra boxer
Otázka: Mohou Pugs plavat?

Mopsíci nejsou dobrými plavci kvůli plochým obličejům a široké a krátké lebce, což je vedlo k potopení a ponoření do vody. Většina z nich proto nemá ráda plavání, i když výjimky zůstávají, protože jeden Pug se liší osobností od druhého.

Otázka: Jak se nazývá skupina mopsů?

Skupině mopslíků se říká reptání, přičemž za toto jméno mohou jejich nedobrovolné zvuky a nazální vokalizace.