Norský elkhound

Odvážný, vlčí tváří, energický, loajální, ale tvrdohlavý Norský elkhound je čistokrevný pes střední, čtvercové stavby, s klínovitou, širokou hlavou končící v definovaném zastavení, se špičatými ušima, pevně stočeným ocasem a očima plným přátelských výrazů. Toto starodávné plemeno Northern Spitz je pasteveckým, loveckým, obráncem a strážným psem, který získal své jméno díky popularitě lovu losů (losů) a dokonce i vlků a medvědů.Obrázky norského elkhounda
směs honáckých psů beagle

Rychlé informace

Ostatní jména Norský los , Šedý norský jelen , Šedý norský elkhound , Šedý norský elkhound , Malý šedý losí pes , Norský losí pes
Kabát Hustý, vlněný, hustý
Barva Bílá, černá, stříbrná, šedá
Typ plemene Čistokrevný
Skupina (plemene) Ohař, lovecký pes
Životnost 10 až 12 let
Hmotnost/velikost 48 až 55 liber
Výška 19 až 21 palců
Prolévání Sezónní, těžké
Temperament Statečný, přátelský, loajální, hravý, nezávislý, ochranný, společenský, tvrdohlavý
Dobře s dítětem Ano
Hypoalergenní Ne
Štěkot Časté
Velikost vrhu 7-14 štěňat
Země původu Norsko
Soutěžní registrace CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA

Video norského elkhounda:


Dějiny

Toto plemeno lze historicky vystopovat téměř na tisíc let, od doby, kdy Vikingové používali strážného a loveckého psa s podobnými rysy. Není také absurdní vysledovat toto plemeno do roku 5000 př. N. L. Poté, co archeologové našli kosterní pozůstatky psů, kteří se velmi podobají norskému elkhoundovi. Během lovu tito psi většinou tancovali a skákali před losem (nebo jeho kořistí), aby odvrátili jeho pozornost a upoutali pozornost pána, dokud pán nedosáhne na místo a kořist neuloví.

Mixy

Populární, velmi vyhledávané směsi tohoto čistokrevného plemene jsou:  • Mix norského elkhounda a německého ovčáka
  • Mix norského elkhounda a huskyho
  • Mix norského elkhounda a lab

Temperament a chování

Tito spolehliví, nebojácní a extrémně oddaní psi kombinují vlastnosti špice a ohařů, hledají zábavu a dobrodružství venku, často štěkají, i když jsou přátelští s cizími lidmi, členy rodiny a dětmi. Tito teritoriální arktičtí psi milují chladné klima a podle tendence se živí menšími domácími zvířaty, protože mají také cit pro soužití se svým majitelem, spíše než pod ním, a byli by přirozeným strážcem a hlídacím psem. Život v bytě je dobrý, pokud mají dostatek pohybu.

směs francouzského buldočka s mopsem

Který


Tito psi, kteří uspějí v namáhavých aktivitách, potřebují energické cvičení včetně hraní, chůze a běhání, nezapomeňte však převzít vedení, aby se stali „vůdcem“ své smečky. Vezměte je na běh na kole, ale raději na vodítku, protože by mohly zachytit zajímavou vůni poblíž lesů a zmizet ignorováním vás nebo vašeho volání.
Při důkladném česání vlasů použijte dřevěný hřeben s dvouřadým kartáčem na kovové zuby (zejména k odstranění odumřelých chloupků ulpívajících na nových během období hubnutí). Koupejte se, když je to opravdu naléhavé.
Některá onemocnění běžná pro tohoto arktického čistokrevníka jsou obezita, dysplazie kyčle, pyotraumatická dermatitida, PRA a Fanconiho syndrom.

Výcvik

Naučte je socializovat se, zejména buďte přísní, abyste omezili štěkání, pokud zjistíte, že štěká nadměrně nebo je vyprovokováno při pohledu na menší zvířata nebo jiné psy, pro které je štěňátko nejlepší dobou pro výuku. Poskytněte těmto tvrdohlavým, nezávislým psům důsledný, ale pevný výcvik, jak jasně stanovíte pravidla.Krmení

Norský elkhound má tendenci se přejídat a přibírat na váze, a proto sledujte, co dáváte a co/kolik jí. Toto aktivní plemeno bude potřebovat více komplexu vitaminu B než ostatní psi. Můžete také vyhledat pomoc chovatele nebo veterináře. Obecně se doporučuje 2 až 2 ½ šálku kvalitního suchého krmiva denně, rozděleného do dvou jídel. Rozhodněte se pro kvalitní suché krmivo pro psy speciálně vytvořené pro taková plemena.

Zajímavosti

  • Norský elkhound je národní pes Norska.
  • V roce 1877 se toto plemeno stalo zájmovým plemenem poté, co Norská asociace myslivců uspořádala svou první výstavu psů.
  • 31. prezident Spojených států Herbert Hoover měl domácího mazlíčka norského elkhounda jménem Weejie.