Mountain Cur

Silný, svalnatý obyčejný americký pes Mountain Cur je zkušený lovecký pes, který byl vyšlechtěn zejména proto, aby zahnal veverky a mývaly a dokonce lovil medvědy a kance a chránil svého pána. Tento širocehlavý, se založenýma ušima, silnými čelistmi, mohutnými náhubky a černými nosy, patřící do skupiny „Hound“, může být dokonce skvělým pracovním nebo vodním nebo víceúčelovým farmářským psem. Toto milující a aktivní plemeno je prvním pravým americkým čistokrevným plemenem, z něhož je dobrý rodinný pes.Obrázky Mountain Cur

Rychlé informace

Psí plemeno Mountain Cur
Kabát Krátké, husté, dvojité
Barva Žíhaná, černá, žíhaná a černá, žlutá
(s občasnými bílými znaky)
Skupina (plemene) Ohař, pracovní pes, lovecký pes
Životnost 12 až 16 let
Hmotnost 30 až 60 liber
Výška/velikost Střední; 18 až 26 palců
Prolévání Minimální
Temperament Milující, aktivní, ochranná
Dobře s dětmi Ano
Hypoalergenní Ano
Štěkot Průměrný
Obavy o zdraví Obecné problémy se psem
Soutěžní registrace OMCBA, UKC, KSBA, DRA

Video z Mountain Cur:

Dějiny

Evropští osadníci, kteří pobývali v horských oblastech Kentucky, Ohio, Tennessee a Virginie a později také Oklahoma a Arkansas, přivezli Mountain Cur do Ameriky. Primárním účelem držet tyto psy u sebe bylo střežení rodiny a jejich věcí, stejně jako pronásledování a hry na stromech.
Chovat tyto psy jako domácí mazlíčky se pro ně ukázalo jako lukrativní, protože tito špičáci nejen poskytovali svým majitelům kožešinu a maso pro osobní spotřebu, ale také pro obchodní účely. Osadníci je nadále chovali a udržovali téměř dvě století. Ale jako důsledek druhé světové války se obyvatelé těchto oblastí museli z těchto oblastí odstěhovat, aby našli práci v továrnách.
Populace Mountain Cur v průběhu času začala klesat a ke konci čtyřicátých let se stala téměř vzácnou. Iniciativu k oživení plemene však převzali čtyři Američané - Virginie Carl McConnell, Tennessee Dewey Ledbetter a Kentucky Woody Huntsman a Hugh Stephens. V roce 1956 založili asociaci původních chovatelů horských chovatelů (OMCBA) a stanovili standard plemene pro Mountain Cur. Bohužel, Stephen i McConnell museli asociaci opustit kvůli nějaké kontroverzi ohledně standardu plemene a později založili další organizaci pro toto plemeno - Stephen Stock Mountain Cur Association.
Později nové plemeno vyvinuli dva chovatelé z newyorského Aftonu - Michael a Marie Bloodgoodovi z Mountain Cur v 80. a 90. letech. Tento nový pes začal být známý jako „Mountain View Cur“ z chovatelské stanice s názvem „Mountain View“, která patřila Bloodgoods.

Temperament a chování

Tyto výjimečně odvážné a divoké kudrlinky nejsou ničemné, ale jsou docela extrovertní. S přáním potěšit svého pána by příliš ochranná povaha plemene mohla vytvořit vztahové nebezpečí se svou rodinou, které se obvykle projevuje jako problém chování, když se v dospělosti začne cítit nadřazeně svému pánovi. Jako strážný pes by neustále střežil svou rodinu, takže by byl náchylný k útoku na cizí lidi a domácí mazlíčky, napadat cokoli neobvyklého, dokonce i připraven obětovat svůj život, což je také patrné z zaznamenané historie. Chovatelská stanice je pro ně dobrá, protože to nejsou bytoví psi.

Který


Vzhledem k velké potřebě cvičení je je třeba brát na dlouhé procházky a běhání (lepší než jednou) denně, což je baví. Uvolněte je a nechte je pobíhat a hrát si na uzavřeném dvoře pro pořádné množství fyzické aktivity.
S krátkou srstí stačí jen malá péče, včetně kartáčování jednou až dvakrát týdně, stříhání nehtů, hlavně rosných drápů, v intervalech a kontrola zvukovodu na případné infekce. Koupejte je také zřídka, ale jemným šamponem pro psy.
Obecně vhodné a zdravé plemeno, nebyla zaznamenána žádná choroba nebo porucha specifická pro plemeno. Je ale třeba dbát na to, aby byl fit a zdravý před jinými běžnými chorobami psů.

Výcvik

Pokud jde o odvážného psa, jako je tento, vycvičte jej k socializaci, stanovte obecná pravidla, která je třeba dodržovat, definujte věci, jako je etiketa psa a kdo je vůdcem smečky, bude snazší, pokud jsou vycvičeni od štěňat. Výcvik vůdce smečky je pro horské kolo naléhavý.bígl, směs francouzského buldočka

Krmení

Vysokoenergetické jídlo pro tyto curs je důležité. Kvalitní suché krmivo poskytuje vyváženou výživu horským kurím, které lze smíchat s konzervami, vodou nebo vývarem. Pokud má váš mazlíček rád ovoce a zeleninu, vařená vejce, tvaroh, neměl by tvořit více než 10% jeho stravy. Štěně musí dostat nejlepší kvalitu krmiva pro štěňata, ale omezení konzumace jídla na stůl je důležité, protože to může způsobit nerovnováhu vitamínů a minerálů nebo problémy se zuby a kostmi, což má za následek extrémně vybíravé stravovací návyky nebo obezitu.

Zajímavosti

  • Evropští osadníci nejprve přivezli tyto psy do horských oblastí USA kvůli střežení majetku a loveckým účelům.
  • Mezi mixy je horský cur a laboratorní mix velmi vyhledávaným křížencem.
  • Výjimečně je horský kur na rozdíl od jiných ohařů extrémně majetnický a chrání svou rodinu, což je charakteristický rys, který se často vyskytuje u teriérů a ovčáků.
  • Rosný dráp, působící jako pátý prst na noze, je vždy přítomen v originálním a dobře vychovaném horském masivu. To by nebyl jen hřebík, ale bude také vyroben z kosti.
  • Horská kúra téměř vyhynula ve čtyřicátých letech minulého století.
  • V roce 1970 bylo zjištěno, že Stephensův kmen horské populace se liší od původních kmenů horských kurtů.
  • Přibližně 50% z celkového počtu horských koček se narodilo s bobovými ocasy.