Louisiana Catahoula Leopard Dog (Catahoula Cur)

The Leopardí pes Louisiana Catahoula, také známý jako Catahoula Leopard Dog, Catahoula Hog Dog, Catahoula Cur, Louisiana Catahoula Cur, Leopard Dog, je americké plemeno používané v minulosti při lovu divočáků. Toto plemeno má jedinečnou vlastnost reagovat na píšťaly i na povely a tento rys z něj činí pasteveckého psa. Je to spíše kříženec než lovecký pes. Toto plemeno se pohybuje ve velikosti a je charakterizováno prasklým sklem nebo mramorovým sklem, protože ve stejném oku jsou dvě barvy. Jeho ocas je dlouhý a někdy připomíná bič a má také plovací blány, které mu pomáhají přiměřeně se pohybovat v bažinatých oblastech a také plavat.Obrázky leopardího psa Louisiany CatahoulyRychlé informace

Psí plemeno Louisiana Catahoula Leopard
Kabát Krátké a hladké, hrubé, vlněné
Barva Černá, černá s pálením, bílá, modrá, hnědá, šedá, červená, stříbrná
Typ plemene Čistokrevný
Skupina Stádo, Cur
Životnost 12 až 13 let
Velikost Střední
Hmotnost/velikost 55 až 80 liber
Výška 22 - 26 palců (muži); 20-24 palců (žena)
Prolévání Minimální
Temperament Pozorný, odvážný, inteligentní, věrný, nezávislý
Dobře s dítětem Ano
Hypoalergenní Ne
Obavy o zdraví Oční problémy, hluchota, dysplazie kyčle
Soutěžní registrace UKC, SKC, ARBA, NALC, APRI, ACR, DRA, NAP, AKC / FSS

Louisiana Catahoula Leopardí pes lezení na strom Video:

Dějiny

Tento pes dostal své jméno podle farnosti Catahoula ve státě Louisiana ve Spojených státech. V roce 1979 byl podepsán návrh zákona Edwinem Edwardsem, guvernérem, aby z něj byl státní pes Louisiany. Od té doby byl jeho název oficiálně změněn na Louisiana Catahoula Leopard Dog.

Temperament a chování

Toto plemeno má pozoruhodný temperament. Mají velmi inteligentní, nezávislou a ochrannou povahu. Milují své rodinné příslušníky, ale vyhrazují se cizím lidem. Jsou agresivní vůči psům vlastního pohlaví a nesmí být drženi ve skupinách. Potřebují sebevědomé majitele, aby nad nimi získali kontrolu. Catahoulas jsou přátelští k dětem, ale na jejich interakci musí dohlížet dospělý. Nemělo by být ponecháno izolovaně, ale mělo by mu být věnováno více času stráveného s rodinou.

Který


Louisiana Catahoula Leopard Dog je energická a potřebuje dostatek pohybu pravidelně po dobu nejméně jedné hodiny, bez které by se u nich mohly vyvinout kopací, žvýkací a štěkací syndromy. Domov s plotovým dvorem je pro toto plemeno vhodný, protože si užívají volný běh. Mají rádi hlavně lov a pastvu, a pokud jsou většinou drženi doma, měli by je vzít na procházku nebo jogging. Při hře bývají velmi hluční a vzrušení a majitel by je měl naučit ovládat své vzrušení, aby tito psi nakonec nezranili lidi kolem sebe.
Toto plemeno má krátkou a jedinou srst, proto není nutné příliš mnoho péče. Být průměrným shedders minimální péče je dost. Kartáčování jejich kabátu jednou týdně zachovává lesk. Čištění zubů a stříhání nehtů je čas od času zásadní.
Jednostranná nebo oboustranná genetická hluchota je u bílé katahouly běžná. Trpí také dysplazií kyčle. Starší zvířata jsou náchylná k rakovině.

Výcvik

Leopardský pes Louisiana Catahoula potřebuje pevného a sebevědomého trenéra, který by je ovládal kvůli jejich asertivní povaze, jinak by pes skončil jako „vůdce smečky“. Štěňata Catahoula musí být vyškolena ode dne, kdy byla od chovatelů přivezena domů. Nácvik vodítka je nezbytný k udržení kontroly nad jejich agresivní povahou. Měli by být vyškoleni, aby se stýkali od štěňat. Měli by být vyškoleni k ovládání své agresivity vůči cizím lidem a jiným zvířatům.Krmení

Doporučuje se podávat Catahoule denně 3 3/8 až 5 1/8 vysoce kvalitního krmiva pro psy, které by mělo být rozděleno na dvě jídla.

Zajímavosti

  • Říká se jim kočičí psi, protože mají silnou intuici a šestý smysl a také schopnost šplhat po stromech.
  • Spekuluje se, že název Catahoula byl odvozen z indického slova, které znamená „jasné oči“.
  • Mají tendenci více se prolévat, když jsou nervózní a ve stresu.