Džbán pes

Džbán pes byl vytvořen křížením Jack Russell teriéra a Puga. Poté, co si získali značnou popularitu jako návrháři, se obecně vyznačují kulatou hlavou, krátkou nebo mírně prodlouženou tlamou a kudrnatým ocasem. Ve srovnání s mopslíkem má malou stavbu těla, lehčí postavu, ale je stejně silný jako teriér Jack Russell. Fyzické rysy se však mohou u jednoho psa u druhého lišit v závislosti na tom, do jaké míry zdědili fyzické vlastnosti svých příslušných rodičů.Obrázky džbánového psabernský salašnický pes rotvajler mix

Rychlé informace

Jiné přezdívky Jack Pug, Jack Russell Pug
Kabát Drsné, drsné, hedvábné, hladké
Barva Plavá, karamelová, černá s pálením, bílá, stříbrná a hnědá
Typ plemene Kříženec
Skupina (plemene) Teriér, hračka
Životnost 12 až 15 let
Velikost Malý
Hmotnost 13 až 20 liber
Výška 12 až 15 palců
Prolévání Minimální
Temperament Jemný, živý, pohotový, inteligentní
Dobře s dítětem Ano, pokud se s nimi setkáváme
Velikost vrhu 5 až 7 štěňat
Hypoalergenní Ne
Soutěžní registrace ACHC, DDKC, DRA, IDCR

Video ze džbánu:


Dějiny

Ačkoli nejsou k dispozici správné historické podrobnosti o původu tohoto plemene, první křížení jeho rodičů se prý odehrálo v 60. letech 20. století ve Spojených státech amerických. Od té doby se jeho popularita jako návrhářského psa široce zvýšila v USA, Velké Británii a Austrálii.

Temperament

Nebojácná, energická a inteligentní povaha Jack Russell teriéra v kombinaci s milující, společenskou povahou mopslíka udělala z džbánského psa jemné, rozkošné a aktivní plemeno. Protože jsou velmi ostražití, chtějí vědět a být zapojeni do všeho, co se kolem nich děje. Někteří z nich po Jack Russell teriérovi zdědili posedlost kopat a lovit instinkt, což je přimělo agresivně štěkat na chipmunky nebo veverky. Jsou loajální ke svému majiteli, ale někdy se mohou stát tvrdohlavými. Když zůstanou dlouho sami, tito bytoví psi se stanou destruktivními. Ačkoli jsou přátelští a tolerantní k jiným zvířatům a rodinným dětem, když jsou socializovaní, díky určitým vlastnostem podobným mopslíkům jsou citliví a žárlí na ostatní domácí mazlíčky a děti přítomné v domácnosti.Který


Toto malé, energické plemeno potřebuje alespoň 30 minut pravidelného cvičení, aby bylo fyzicky i psychicky fit. Poskytnutí velkého dvorku nebo otevřeného prostoru jim pomáhá volně si hrát a běhat. Dokonce si rádi vyrazí na rodinné výlety.
Krátká srst džbánového psa umožňuje velmi snadnou údržbu. Džbány s delšími vlasy a drsnou srstí je však třeba pravidelně kartáčovat a dobře udržovat. Občasné koupání a pravidelné čištění zubů a úst zajišťuje správnou hygienu.
Jsou u nich pozorována některá vrozená onemocnění zděděná po obou jejich rodičích. Džbánoví psi, kteří mají malou tlamu jako mopslíci, mají určité respirační poruchy. Kromě toho mohou také trpět kožními problémy, alergiemi, zanícenou rohovkou, uplakanýma očima, vykloubením čéšky, třešňovými očima a tak dále.

Výcvik

Tito psi mívají syndrom malého psa, kvůli kterému se někdy považují za vůdce smečky. Proto je od trenéra vyžadováno, aby se psem zacházel pevně a trpělivě, protože tvrdost nebo trest může způsobit jeho plachost nebo agresivní reakci. Přestože se rychle učí, budou dobře reagovat na odměny. Socializace a výcvik poslušnosti by měly být poskytovány již od jejich štěňat, aby se mohli dobře vycházet s cizími lidmi a jinými zvířaty. Rovněž je třeba zajistit řádný výcvik vodítka, aby byly jejich lovecké instinkty pod kontrolou.

Krmení

Jejich strava by měla obsahovat vitamíny, bílkoviny, sacharidy, tuky a minerály. Dospělému psovi by měla být podána půl šálku kvalitního krmiva pro psy rozdělena na dvě stejná jídla. Štěňata psů Jug mají být krmena jednou třetinou šálku krmiva pro psy třikrát denně, pokud jsou mladší šesti měsíců. Zatímco od šesti měsíců do roku je jejich podíl na krmení tři čtvrtiny šálku krmiva pro psy rozděleného do tří jídel. Do jejich stravy by měly být zahrnuty také celozrnné bílkoviny jako jehněčí, krůtí, vejce, kuřecí a hovězí maso a také stravitelné uhlohydráty jako ječmen, oves a rýže.Zajímavosti

  • Tito robustní, zdraví psi mohou při dobré péči žít až 20 let.
  • Mají zvláštní zájem o hry, jako je přetahování lana nebo načítání nebo skrývání.
  • Je to jedno z posledních plemen, které má být registrováno americkým psím hybridním klubem.