Velké Pyreneje

Velké Pyreneje nebo pyrenejský salašnický pes, jak se mu střídavě říká, je velké pracovní plemeno, které má klidné a trpělivé chování a hluboký strážný instinkt.laboratoř a směs dalmatinů

Velké pyrenejské obrázky

Jak vypadají Velké Pyreneje

Hlava: Klínovitý, mírně kulatý a ne těžký.

Oči: Tmavě hnědý, středně velký, mandlového tvaru, šikmo nasazený.

Uši: Malý nebo střední, ve tvaru písmene V, se zaoblenými špičkami nesenými nízko u hlavy.

Krk: Středně dlouhý a silný svalnatý.

Ocas: Nízko posazený a dobře opeřený

Rychlé informace

Ostatní jména Pyrenejský salašnický pes, Pyrenejský salašnický pes, Patou, Pyrenejský salašnický pes, Horský pes os Perinés, Chien de Montagne des Pyrénées, Chien des Pyrénées
Běžné přezdívky Gentle Giant, Pyr, PMD, GP
Kabát Dvojitý kabát: Plochý, dlouhý, tlustý vnější plášť; a jemná, vlněná, hustá podsada
Barva Bílá, se znaky šedé, jezevčí, pálené a červenohnědé
Plemenný typ Čistokrevný
Skupina Strážce hospodářských zvířat, Horští psi, Pracovní psi, Molossers
Průměrná životnost 10-12 let
Velikost Velký
Výška Mužský: 27 až 32 palců
Ženský: 25 až 29 palců
Hmotnost Mužský: 100 liber;
Ženský: 85 liber
Velikost vrhu 7 až 10 štěňat
Behaviorální charakteristiky Jemný, láskyplný, sebevědomý, loajální, pozorný, klidný a trpělivý
Dobré s dětmi Ano
Tendence štěkání Středně vysoký
Kompatibilita s klimatem Dobře se přizpůsobuje chladnému podnebí
Prolévání Nadměrný
Hypoalergenní Ne
Kvalifikace/informace o konkurenční registraci Ne
Země Španělsko / Francie

Video Štěňátka Pyrenejí

Historie a původ

O těchto psech je známo, že mají starodávnou linii, která se datuje zhruba od 10 do 11 tisíc let, přičemž jejich předkové byli chováni v Pyrenejích, aby pracovali jako pastevečtí psi a pomáhali pastýřům. Zpočátku byl jeho považován za pracovního psa, který byl výhradně ve vlastnictví rolníků, ale v roce 1675 byl prohlášen za loajálního psa Francie a šlechta je používala k hlídání panství. Kromě místa původu se popularita tohoto plemene rozšířila i jinde a ve Spojených státech se proslavila v roce 1931 díky iniciativě paní Mary Caneové. Světová válka si vybrala daň na jejich počtech a postavila je téměř před vyhynutí. Snahy chovatelů jim pomohly obnovit slávu a popularitu. Byly také přičítány vývoji mnoha nových plemen, jako jsou Leonberger, St.Bernard a Newfoundland.

skvělý pyrenejský bulmastif mix

Povaha a osobnost

Velké Pyreneje se vyznačují učenlivým, klidným, jemným, trpělivým a loajálním chováním. Za příjemnou povahou se však skrývá vyhrazené plemeno, které je nebojácné, nezávislé a se silnou vůlí a vždy plní své povinnosti loajálně. Díky své obrovské velikosti je dokonalým strážcem, který touží chránit svou rodinu a domácnost naplno. Nicméně, jejich majetnická a ochranná povaha by se neměla mýlit s jejich agresí. Mají hluboko zakořeněnou nedůvěru vůči cizím lidem a štěkají na to, že ucítí cokoli neobvyklého, což je rys, který je vyniká na úroveň skvělého hlídacího a strážního psa.

Velké Pyreneje jsou perfektním společníkem, což je rys, který z něj dělá skvělého terapeutického psa. S dětmi jsou naprostým potěšením a vždy budou jejich dokonalým ochráncem. Pyr se dokonce dobře snáší s jinými domácími mazlíčky, zvláště když s nimi vyrůstal.

Ačkoli na rozdíl od jiných horských psů nemusí mít Velké Pyreneje silnou fascinaci vodou, nevadilo by jim trochu se v létě trochu ochladit v rybníku nebo bazénu.

Velký pyrenejský útok na lidi

V roce 2008 byla Renee Legro, obyvatelka Colorada, zdrcena dvěma psy Pyr, když se účastnila cyklistického závodu. Vnímali ji jako dravce a podařilo se jí získat od majitele osadu 1 milion dolarů, protože utrpěla vážná zranění.

Který

Patří do kategorie pracovních plemen a potřebují přiměřené množství cvičení, aby mohly být jejich energie řádně usměrňovány. Rychlé procházky, spolu s dostatečnou dobou hraní na oploceném dvoře, by je udržely v perfektním stavu a formě. Ujistěte se, že je necvičíte, když je horké počasí, protože během toho nejsou tolerantní. Vzhledem k tomu, že mají rádi chladné počasí, zejména sníh, můžete si je vzít na lyžích nebo na bruslích, zvláště pokud žijete v chladných zemích.

Jsou to těžké shedders a by podstoupit obrovský pád vlasů, zejména v období vypadávání. Jejich potřeby péče o vlasy však nejsou příliš vysoké, protože mají srst odolnou proti špíně a zamotání, která by stačila na týdenní kartáčování pomocí špendlíku nebo hladšího hřebene. Mezi další hygienické potřeby patří koupání v případě potřeby pomocí kvalitního šamponu pro psy, čištění uší pomocí vatového tamponu a roztoku schváleného veterinářem, dobré otření očí, aby se zabránilo infekci, čištění zubů dvakrát nebo třikrát týdně a také ořezávání nehty na rutinní bázi.

mini pinč čivava mix štěňata

Ke zdravotním problémům, které jsou ve Velkých Pyrenejích běžné, patří dysplazie kyčle a loktů, luxace čéšky, nadýmání, imunitní a neurologické poruchy, torze žaludku, šedý zákal a Addisonova choroba.

Výcvik

Jedná se o středně inteligentní plemeno (pořadí 64 ze 131 plemen ve Stanley Coren’s The Intelligence of Dogs) se silnou vůlí a nezávislou povahou, která by je občas mohla udělat tvrdohlavými. Proto by Pyr vyžadoval silného a pevného velitele úkolu, který by je taktně zpracovával.

Socializace: Štěňata Velkých Pyrenejí by měla absolvovat socializační výcvik, aby nemuseli štěkat za každé situace a nakonec se naučí rozlišovat dobré od špatného.

Nácvik vodítka: Mají tendenci bloudit sami, pro které je výcvik vodítka zásadní. Začněte od jejich štěněte, protože by to mohlo být trochu náročné, protože tito obrovští psi mají tendenci vás přitáhnout, pokud by chtěli někam jít.

Krmení

Národní rada pro výzkum Národních akademií říká, že dospělý Pyr s hmotností asi 100 liber potřebuje 2200 kalorií za den. Velmi důležité je kvalitní suché krmivo pro psy obsahující přiměřené množství tuku a bílkovin spolu s dalšími nezbytnými přísadami.

Kolik stojí Velké Pyreneje

V průměru by stály 600 $, i když cena se pohybuje mezi 1400 a 5000 $ nebo dokonce vyšší.

Zajímavosti

  • Byli součástí mnoha filmů jako Hledání Země Nezemě (2004), Ti velkolepí muži ve svých létajících strojích (1965) a Santa Buddies (2009).
  • Vévoda pes, plemeno Velké Pyreneje, byl starostou Cormorantu, malého města Minnesota.