Francouzská Bretaň

The Francouzská Bretaň je čistokrevný zbraňový pes uznávaný AKC, který se vyvinul v jihozápadní Francii. Bretaňský pes má středně velké tělo se statným hrudníkem, robustními nohami a kupírovaným ocasem. Velká hlava, včetně disketových uší, je relativně chlupatější než zbytek těla. Brittanies mají překrývající se rty, s širokým čenichem, širokými nozdrami a očima ve tvaru mandlí. Je zajímavé, že ačkoli se většina Brittaniei rodí s přirozeně kupírovanými ocasy, několik vzácných jedinců se rodí s dlouhými, které jsou později ukotveny na délku 3–10 cm.



Obrázky francouzské Bretaně












Rychlý popis

Ostatní jména Francouzský bretaňský španěl, Le Fougueux, Epagneul Breton
Kabát Jemné, husté, střední, splývavé
Barvy Oranžová a bílá, játrová a bílá, černá a bílá, trikolóra, oranžová bělouš, játrová, černá
Typ Sportovní pes, španěl
Skupina (plemene) Čistokrevný
Životnost 12-13 let
Hmotnost 30–45 liber (14–20 kg) (dospělý samec/samice)
Výška (velikost) Střední; 18-21 palců
Osobnostní rysy Statečný, loajální, hravý, ostražitý, inteligentní, sociální, citlivý
Dobře s dětmi Ano
Dobré s domácími zvířaty Ano (včetně koček; pokud jsou socializovaní)
Dobré pro nové/první majitele Ano
Klimatické podmínky Odolný vůči vlhku a chladu
Prolévání Minimální
Slintání Ano (vysoká)
Štěkot Méně
Velikost vrhu 5-8 štěňat
Hypoalergenní Ne
Země původu Bretaň, Francie
Informace o konkurenční registraci/ kvalifikaci DRA

Video: Výcvik štěňat francouzské Bretaně

Historie a vývoj

Plemeno Bretaň se vyvinulo z anglických setrů a malý místní španěl se rozmnožuje v 19. století ve francouzské bretaňské provincii (odkud dostal své jméno).

Vynikali jako velmi poslušný ohař, retrívr a gundog, díky čemuž byli oblíbení u místního lovce. Ve 20. letech 20. století se toto plemeno začalo dovážet do Severní Ameriky.



V roce 1934 byli uznáni AKC v názvu Brittany Spaniel , který byl dále zkrácen na Bretaň v roce 1982. Od té doby mnoho chovatelů přijalo název „Bretaň“ jako krátkou formu pro Americká Bretaň , zatímco Francouzská Bretaň , který byl vyšlechtěn výhradně ve Francii, se ve své zemi proslavil jako „Epagneul Breton“. Tito psi byli venku a venku ve srovnání s americkými bretaňskými plemeny, kteří byli velkými běžeckými psy.

V roce 1990 byl pes poprvé vystaven na Pařížské výstavě psů. Brzy poté byl chovatelský klub Francie uznán mužem Bretaně jménem „Boy“. V současné době je Bretaň jedním z nejoblíbenějších pointerů v polních pokusech.



Temperament a chování

Tento pes si nejen váží času stráveného se svými rodinnými příslušníky, ale obecně si užívá lidskou společnost. Jsou vždy připraveni přivítat lidi doma, a proto nevynikají jako hlídací psi.

rotvajler skvělý pyrenejský mix

Francouzská Bretaň nemá ráda samotu, a pokud je nucena pravidelně zůstat sama, může se stát, že se oddá ničivým aktivitám, jako je žvýkání oděvů a nábytku nebo vykopávání zahrady.

Mají vrozený lovecký instinkt, který by je mohl vyprovokovat k pronásledování malých savců, ptáků nebo chipmunků. Tento pes rád bloudí a může vyjít z vašich prostor, pokud je váš vchod otevřený.

Který


Francouzským Brittanies se v interiéru příliš nedaří. Chtějí nějaký otevřený prostor pro běh a hraní na vodítku, aby uspokojili svůj lovecký instinkt. Vezměte svého psa na hodinovou procházku nebo běhání, ráno i večer. Ujistěte se však, že jejich hrací plocha je bezpečně oplocena.
Brittanie mají hustou, jemnou srst. Kartáčujte svého psa hřebenem s tvrdými štětinami, dvakrát až třikrát týdně, aby se zabránilo srsti srsti a aby byly čisté.
Byly hlášeny případy dysplazie kyčle a loktů (i když jsou běžné u většiny plemen retrívrů), psího diskoidního lupus erythematodes a epilepsie.

Výcvik

  • Vycvičte svého psa, aby současně nehonil menší zvířata a také aby přijal vodítko. Pokud vaše štěně běží za kočkou, vezměte do ruky kousek kuřete a postavte se blízko ní. Jakmile vůně začne vrtět ocasem, nasaďte vodítko, nabídněte kuře a laskavě si s ním promluvte. Opakujte postup a pochopí, že pamlsek byl pro poslušnost (nechat kočku o samotě a přijmout vodítko).
  • Využijte jeho aportovací schopnosti prostřednictvím vzrušujících a interaktivních her, jako je Frisbee, házení míčkem do vzduchu a jeho chytání atd. Tyto činnosti nejen uspokojí aportovací aport vašeho mazlíčka, ale také ho udržují v aktivitě dobrým každodenním cvičením.

Dieta/krmení

Pro francouzskou Bretani se doporučuje celkem 1½ až 2½ šálků suchého krmiva pro psy. Rozdělte toto množství na dvě denní jídla.

Zajímavosti

  • 1. dubna 2017 zemřela Brittany jménem Remnar při tragické nehodě poté, co spadla do geotermálního horkého pramene vroucího ze Země, zatímco do něj skočil bratr jejího majitele Brent Torchio a snažil se ho zachránit. Brent dostal popáleniny druhého a třetího stupně na více než 20% těla, ale později se uzdravil a 18. dubna byl propuštěn.
  • V roce 2016 dostala 2letá Brittany z Port Charlotte v USA šanci soutěžit na výstavě Westminster Kennel Club Dog Show ve Velké Británii.