Cava-Tzu

The Cava-Tzu pes je plemeno, které vzniklo křížením psů kavalíra King Charles Spaniel a psů Shih-Tzu. Jedná se o psy, kteří mají střední až hustou srst a vzhledem velmi podobní shih-tzu. Malý cava tzu, známý svým vtipným přístupem a roztomilým vzhledem, má kulatý obličej, kulaté, tmavé, knoflíkové oči, černý, lesklý nos a pár uší visících volně dosahujících téměř ke krku. Zachovávají si roztomilý, plyšový vzhled i ve stáří. Jako věrný a láskyplný pes jsou skvělým společníkem, skvělým ohřívačem nohou a zábavným rodinným psem.Obrázky psa Cava-TzuRychlé informace

Také známý jako Směs kavalírů King Charles Spaniel Shih-Tzu
Kabát Tlustý, střední, střední, jemný
Barvy Černá, hnědá, bílá, tříslová, rubínová, Blenheimova, dvoubarevná nebo trikolorní
Typ Hračkový pes, společenský pes
Skupina (plemene) Kříženec
Délka života/očekávání 10 až 15 let
Hmotnost 10 - 16 liber
Výška (velikost) Malý; 9 - 18 palců (pro dospělé muže a ženy)
Osobnostní / charakteristické rysy Inteligentní, milující, nezávislý, tichý, sociální, věrný, hravý
Dobře s dětmi Ano
Dobré s domácími zvířaty Ano
Prolévání Průměrný
Štěkot Vzácný
Hypoalergenní Ano
Země původu POUŽITÍ
Informace o konkurenční registraci/ kvalifikaci ACHC, DBR, DRA, IDCR, DDKC

Video: Štěně Cava-Tzu hraje


Temperament a chování

Cava-tzu je velmi skromný a milující pes zaměřený na lidi, který by vás vždy ochotně potěšil jen kvůli vaší lásce a pozornosti. Jsou hraví a rádi tráví čas s dětmi. Jsou stejně dobří s dětmi, jinými domácími mazlíčky a jsou také pohodlní s cizími lidmi a obecně mohou dobře vycházet téměř s každým a jsou dokonce vhodní pro byty.

Rádi se baví, jsou temperamentní, temperamentní a veselí, a zejména si užívají hraní míčových her. Tito psi jsou v podstatě atletické plemeno a honili by se za vším, co byste jim hodili, a jsou dobrými skokany. Tito malí by si vážili společnosti všech svých rodinných příslušníků, ale obzvláště by se cítili šťastní, když jsou mezi aktivními lidmi. Jsou to velmi dobří skokani. Z tohoto důvodu je sledujte, když si hrají s velmi malými dětmi, protože by normálně začaly skákat, když jsou vzrušené.Cava Tzus jsou důvěřiví a společenští a budou dobrými společníky zejména pro starší lidi nebo ty, kteří žijí sami nebo mají malou rodinu. Tito psi se však snadno unaví a štěňata i dospělí milují odpočinek a spánek několik hodin po hraní nebo fyzických aktivitách.

Který


Vzhledem k jeho energetické povaze a malé velikosti můžeme usoudit, že cava-tzu potřebuje jen malé množství denního cvičení, protože většina jeho potřeby pravidelného cvičení se setkává s jejich hravostí a dalšími halovými hrami po celý den. Ale vezměte je ven na procházku nebo běh, protože bez toho by se váš pes mohl nudit a začne trávit čas nečinným spánkem celé hodiny, jinak by byl snadno neklidný. To může velmi snadno vést k rozvoji destruktivního chování.Také nechte svého psa každý den nějakou dobu hrát bez vodítka. To by mělo fungovat nejlépe, pokud máte sami bezpečný, uzavřený prostor, aby mohl pobíhat a hrát si, nebo může být v nějakém psím parku. Můžete se také zúčastnit hraní se svým psem. Koneckonců, váš pes miluje vaši společnost, zvláště pokud vám připadá energický.
Tento canid nevyžaduje mnoho údržby. Psi plemene Shih Tzu mají to, čemu se říká dvojitý kabát. Kartáčování jejich kabátu alespoň dvakrát týdně zní dost fér. Pokud byste ale kartáčování na delší dobu přeskočili, jejich dlouhé, splývavé a hladké vlasy by měly tendenci vytvářet malé uzlíky. Pokud tyto prohozené chlupy necháte bez dozoru, mají tendenci se přitahovat na kůži vašeho mazlíčka, což způsobuje neštěstí kvůli nepohodlí a bolesti.

Musíte jim také ostříhat vlasy jednou za 2 nebo 3 měsíce. Pokud si myslíte, že nejste odborníkem na ořezávání, doporučujeme profesionální ruce. Koupejte je čtrnáct dní v hypoalergenním šamponu, protože váš mazlíček má velmi citlivou pokožku. Pamatujte, že dobrá péče nemá žádnou alternativu a pouze hygienická, dobře upravená pokožka a srst zajistí vašemu psovi zdraví a krásu do dalších let.
Stejně jako většina kříženců není kvůli svému velkému genofondu náchylná k chorobám a onemocněním psů specifických pro plemeno, ani cavatzu není výjimkou. Nejsou však imunní vůči generickým chorobám společným všem plemenům psů, tj. dysplázie, alergie, onemocnění parodontu atd. Nelze vyloučit ani genetické poruchy. Před adopcí získejte od svého chovatele důkladné informace o zdravotním stavu jeho rodičů. Nepřeskočte je také čas od času k veterináři na rutinní prohlídky.

Výcvik

Cava-tzu se rodí inteligentní a naučit je novým věcem by nevyžadovalo mnoho úsilí. Začněte však s výcvikem hned od chvíle, kdy jsou štěňata adoptována a přivezena domů od chovatelů nebo záchranářů. Nejprve je třeba zvážit normální výcvik štěňat, jako je výcvik na nočník (rozbíjení domu), výcvik v bednách, výcvik poslušnosti atd. Protože někdy vykazují velmi energické chování, naučte je svého malého psa, aby se mísil a stýkal s jinými domácími mazlíčky, vašimi sousedy a dětmi.

Chvalte své štěně, dávejte mu pamlsky, kdykoli to během tréninku vykazuje známky úspěchu. Nikdy nebuďte sprostí a zbytečně to nenadávejte. Vždy je vhodné začít každodenní trénink se vší trpělivostí. Měli byste však být pevným trenérem, zvláště pokud jde o výuku vašeho štěněte v hierarchii nebo o to, kdo je skutečným vůdcem jeho psího týmu. Alternativně můžete kdykoli najmout nebo konzultovat profesionální trenéry.

Dieta/krmení

Protože velikost (výška a hmotnost) těchto psů je většinou stejná jako jejich shitzu rodičů, můžete se rozhodnout pro stejnou dietní rutinu a množství jídla, jaké by shihtzus potřeboval. Držte se však vysoce kvalitního krmiva, které by vašemu mazlíčkovi poskytlo vhodnou úroveň výživy, zejména během jeho rostoucích let.