Bosenský hrubosrstý honič

Bosenský hrubosrstý ohař nebo bosenský zlomený chrt, také označovaný jako Barak, je plemeno temperamentních a odvážných loveckých psů, které se vyvinulo v Bosně. Tito psi přicházejí se středně velkou lebkou mírně se zužující k nosu, poněkud vyklenutým čelem, dobře výrazným týlním hrbolem, velkými a oválnými očima, zavěšenými ušima, poměrně širokým hrudníkem, svalnatými zády a silným ocasem zužujícím se na základně.



Obrázky bosenské hrubosrstého honiče






Rychlé informace

Alternativní názvy Bosenský drsnosrstý chrt, bosenský honič, Bosanski Ostrodlaki Gonic, illyrský chrt
Kabát Dlouhý, hustý, neudržovaný; tlustá podsada
Barva Načernalé, načervenalé žluté, pšeničně žluté, zemité šedé
Typ plemene Kříženec
Kategorie Honič
Životnost 12-15 let
Hmotnost 35-53 liber
Velikost Střední až velké
Výška Muži: 18-22 palců
Fena: Menší než psi
Prolévání Mírný
Velikost podestýlky 3-7 štěňat
Temperament Inteligentní, živý, ostražitý, vytrvalý
Hypoalergenní Ne
Dobře s dětmi Ano
Štěkot Příležitostně
Země Původ v Bosna a Hercegovina
Informace o konkurenční registraci/kvalifikaci UKC, FCI

Video: Lov bosenských hrubosrstých honičů






Dějiny

Dříve byl pojmenován Illyrian Hound podle původního preslovanského lidu. Noví bosenští honiči se však vyvinuli v 90. letech 19. století jako kříženec místních typů psů s italským loveckým psem. Byly vyvinuty, protože místní lovci potřebovali ohaře, který by dokázal efektivně sledovat pachové stopy. Předpokládá se, že předci dnešního istrijského krátkosrstého ohaře mohli toto plemeno ovlivnit. V roce 1965 bylo plemeno poprvé uznáno FCI a v roce 2006 získalo uznání od UKC.

Temperament a chování

Věrnost bosnianského hrubosrstého ohaře k lidem a přátelská povaha z něj činí vynikajícího domácího mazlíčka. Je trpělivý s dětmi a může dobře vycházet s jinými psy, protože byl tradičně používán k lovu ve smečkách.



Jako většina ohařů může být bosenský pes občas nezávislý a tvrdohlavý. Je také známo, že je trochu citlivý, a proto by se s ním nemělo zacházet drsně.

Který


Tito energičtí psi by měli být dostatečně cvičeni na denní bázi. V opačném případě mohou vyvinout hyperaktivitu, nadměrné štěkání a další problémy s chováním. Nechte je prozkoumat okolí tím, že je vezmete na dlouhé procházky na vodítku. Baraky můžete přimět sledovat a najít předmět tak, že mu dáte jeho vůni a pak ho necháte, aby ho následovali. Skrývání jídla na dvoře nebo v domě povzbudí vaše domácí mazlíčky, aby ho lokalizovaly pomocí nosu.
Vzhledem k tomu, že mají drsnou srst, pravidelné kartáčování jim pomáhá vyhnout se tvorbě zamotání. Občasné koupání a otření kabátu vlhkým bavlněným hadříkem je udržuje čisté a lesklé. Pravidelné čištění zubů kromě čištění uší jsou další požadavky na péči.
Přestože jde o houževnaté a robustní plemeno, bosenské hrubosrsté ohaře mohou postihnout patelární luxace, dysplazie kyčle, tržné rány nebo nadýmání.

Výcvik

Bez ohledu na občasné svéhlavé chování lze chytré a poslušné bosenské psy snadno vycvičit, pokud se setkají s důsledností a laskavostí.



Trénink vodítka : Naučit je chodit na vodítku bez tahání je důležité, aby váš bosenský hrubosrstý honič neběžel po zajímavé vůni.

Trénink poslušnosti : To je také užitečné pro prevenci vašeho psa před pachem a únikem. Začněte trénink procvičováním na oploceném dvoře, kde vás nic nerozptyluje. Držte chutnou pochoutku, ohněte se a řekněte svému mazlíčkovi, aby přijel šťastným a přívětivým gestem. Pokud začne kráčet směrem k vám, pochvalte svého bosenské ohaře pozitivním tónem Dobrý chlapec nebo hodná dívka! Když to přijde celou cestu, udělejte pamlsek se spoustou chvály.

Krmení

Nakrmte svůj Barak kvalitním suchým krmivem bohatým na základní živiny. Ujistěte se, že jeho denní dávku rozdělíte na dvě jídla.

Zajímavosti

Bosenský hrubosrstý honič má na tváři hustý knír a vousy.

směs bostonského teriéra s pitbullem