Bernský salašnický pes

The Bernský salašnický pes je jednou ze čtyř odrůd horských psů ve Švýcarsku. Velký švýcarský salašnický pes, Entlebucher Sennenhund a Appenzeller Sennenhund jsou další tři členové rodiny salašnických psů. Jeho krátké, visící uši a lesklá, středně dlouhá srst mu pomáhají přizpůsobit se kousavému chladu švýcarských hor. Tyto věrné psy, charakterizované zlatými nebo bílými skvrnami na nohou a černou tváří a nosem, střeží a milují své majitele až do smrti.chesapeake bay retriever laboratorní mix

Obrázky Bernského salašnického psa


Rychlé informace

Také známý jako Berner, Berner Sennen, Berner Sennenhund (ve švýcarské němčině)
Kabát Středně dlouhý, hedvábný, hustý
Barva Černá, bílá a rezavá
Typ plemene Čistokrevný
Skupina (plemene) Pracovní (AKC), doga
Životnost 6-8 let
Hmotnost Mužský: 85-120 liber Ženský: 70-100 liber
Výška (velikost)
Velký; Mužský: 25-27,5 palce Ženský: 23-26 palců
Prolévání Sezónní, těžké
Temperament Sociální, věrný, ostražitý
Dobře s dětmi Ano
Odchovy 1-14 štěňat najednou
Doba březosti 58-63 dní
Obavy o zdraví Rakovina, včetně maligní histiocytózy, tumoru žírných buněk, lymfosarkomu, fibrosarkomu a osteosarkomu
Původ v Švýcarsko
Hypoalergenní Ne
Soutěžní registrace CKC, FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, NKC, NZKC, CCR, ANKC, APRI, ACR, DRA, NAPR, ACA

Video- Jak se starat o bernského salašnického psa:

Dějiny

Pocházejí ze starověku (přesné datum není známo, ale pravděpodobně pracuje ve švýcarských farmách více než 2 000 let), tito psi byli používáni jako hospodářská zvířata nebo jako farmáři, kteří se nacházejí ve starých obrazech. Římané je přivedli s sebou při invazi do Alp během prvního století před naším letopočtem

Mixy

Kliknutím sem zobrazíte seznam oblíbených směsí bernských salašnických psů.

směs shiba inu beagle

Temperament a chování

Toto „roztomilé“ a přátelské plemeno se svou klidnou a pohodovou povahou potřebuje socializační výcvik, když je ještě štěně, a byly by jemné k majiteli, k ostatním domácím mazlíčkům, jako jsou kočky, cizinci a děti, ačkoli potřebují čas chovat se jako dospělí dospělí, ale chovat se jako štěňata mnohem déle. Bernský salašnický pes se sucho v ústech neslintá.Který


Poskytněte jim oplocený dvůr, aby mohli pobíhat, natahovat se a hrát si, protože nejsou vhodné pro život v bytě. Neukládejte je do chovatelské stanice/dvorku, ale vezměte si je denně na běhání/procházky, a to nejen pro své zdraví, ale i pro svůj migrační instinkt.
Silně se prolévající dospělý/štěně Berners sezónně prolévá, proto je kartáčujte alespoň dvakrát týdně a v případě potřeby je důkladně vykoupejte suchým šamponem. Čistěte si zuby dvakrát/třikrát týdně, abyste se vyhnuli usazování zubního kamene, ořízněte nehty odborníkem, zvláště pokud slyšíte klepání nehtů o podlahu, vyčistěte si uši, abyste se vyhnuli infekcím. Kostýmy pro bernské salašnické psy, jako kravata, postroje atd., Jsou také k dispozici v mnoha obchodech se psy.
Jejich týdenní genofond a příbuzenské křížení je činí zranitelnými vůči mnoha hlavním chorobám souvisejícím s plemeny, jako jsou OCD, CHD, histicytóza, dysplazie lokte, různé druhy rakoviny, které jsou hlavním důvodem úmrtí tohoto plemene. Drobné problémy mohou také ovlivnit jejich zdraví, mezi něž patří alergie, průjem, suchá kůže, problémy s klouby, PRA, hypomyelinizace, torze žaludku a fragmentovaný koronoidní proces. Dbejte zvýšené opatrnosti, aby je vlasy na těle snadno nezahřívaly a nedaly jim úpal. Pokud se objeví nějaké příznaky, vezměte je k veterináři. Také často testujte jejich zdraví, zejména oči, ramena a boky.

Výcvik

Vycvičte ostražitého, sebevědomého a dobře vychovaného psa pevně, ale střízlivě hned od adopce a ukažte své přirozené vedení, abyste se vyhnuli problémům s „vůdcem smečky“. Mají rádi své majitele, snadno vybírají triky a trénují, protože nejsou příliš dominantní, a dokonce by se naučili tahat vagóny nebo vozíky instinktivně, protože byli chováni hlavně pro vypracování práce.

Krmení

Dejte jim suché krmivo pro psy jako granule. Množství je 3 až 5 šálků denně, ale rozděleno do dvou jídel.Zajímavosti

  • Bernské salašnické psy přijalo mnoho známých osobností.
  • Bernský salašnický pes jménem Sasha následoval kozu z horského útesu, poté se mu podařilo přežít pád a čekal tři dny na ledové polici na záchranu.
  • Do konce 19thstoletí čelili Bernerovi téměř vyhynutí, dokud nemotorný gentleman jménem Franz Schertenleib zařídil šlechtitelský program shromažďující všechny možné exempláře. Toto skutečně fungovalo.
  • Bernský salašnický pes dostal své jméno, protože pochází z oblasti jménem Bern ve Švýcarsku.